polistyren xps ocieplenie fundamentów

Polistyren ekstrudowany nazywany również styrodur jest materiałem podobnym do styropianu, wykorzystywanym do tworzenia dociepleń. Produkowany jest tak jak styropian z granulek polistyrenu. Jednak inny jest proces produkcji i otrzymujemy materiał o odmiennych właściwościach. Styrodur jest surowcem dużo twardszym oraz charakteryzującym się mniejszą nasiąkliwością w porównaniu ze styropianem. Jest również znacznie cieplejszy od styropianu. Współczynnik przewodności cieplnej wynosi około 0,035W/mK, natomiast dla styroduru - około 0,022W/mK. Znaczy to, że płyta z polistyrenu o grubości 5cm ociepla tak samo co płyta ze styropianu , której grubość wynosi 8-9cm.


styrodur
styrodur


Styrodur szczególnie chętnie wykorzystywany jest do izolacji piwnic. Korzystne jest wówczas wykorzystanie płyt ryflowanych z rowkami, które posiadają rowki umożliwiających przewietrzanie zawilgoconej ściany jak również odpływ wody. Najczęściej występują płyty ze styrodur , których wymiary wynoszą 60x125cm. Cena ich wynosi od 500zł za 1m3 a zatem 25zł za 1m2 płyty o grubości 5cm. W porównaniu ze styropianem jest to więc kosztowny surowiec przeznaczony do pewnych zastosowań, szczególnie przy dociepleniach istniejących budynków są niezastąpione. Często poleca się ocieplenie styrodurem balkonu nad dziennym pokojem. Pomimo że strop jest ocieplony styrosupremą, jednak ubytki ciepła są bardzo duże. Nie było możliwe pogrubienie warstwy ocieplenia z uwagi na kolizję posadzki z drzwiami balkonowymi przy wyjściu na taras. Użycie styroduru w zamian styrosupremy wyśmienicie rozwiązało problem właściwego ocieplenia tarasu nad dziennym pokojem.

Duża wytrzymałość na ściskanie oraz wilgoć styroduru sprawia, że materiał ten jest właściwy jako izolacja pod wszelkie typy podłóg. Montaż styroduru pod betonem wygląda w następujący sposób; styrodur rozkłada się bezpośrednio na płaskim oraz stabilnym fundamencie. następnie kładzie się folię PE na izolacji, w celu zapobiegnięcia przedostania się zaprawy między spoiny płyt. Zupełnie inaczej wygląda montaż styroduru nad betonem. Wtedy styrodur umieszcza się na gładkiej powierzchni betonu. Pomiędzy izolacją a betonem radzimy umieścić materiał stanowiący barierę dla pary wodnej. Postępuje się tak aby uniknąć tworzenia się mostów termicznych.